Aktualności

Opublikowano: 22 luty 2022

Nasze działania w 2021 roku - cz. IV

Przygotowania do Jubileuszu w cieniu Konkursu Chopinowskiego.

Październik w cieniu Chopina... a Jubileusz się zbliżał!

Któż z nas nie śledził z wypiekami na twarzy poczynań wrocławskich pianistów podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie? Piotr Alexewicz i Tomasz Marut dostarczyli nam wiele wzruszeń i pięknych chwil, o których na długo nie zapomnimy. A pamiętajmy, że nad rozwojem artystycznym obu pianistów czuwa jeden z założycieli DTiFC, a w latach 2011-2020 Prezes Zarządu - prof. Paweł Zawadzki. A pomyśleć, że jeszcze w marcu uświetnili swoim występem koncert w 211. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina... Jak ten czas szybko płynie!


Zapewne ciekawi jesteście, cóż to podczas wakacyjnych podróży zostało ustalone. Już opowiadamy! 

Organizacja Koncertu Jubileuszowego przypadła nam w bardzo trudnych czasach - tak naprawdę do końca nikt nie wiedział czy się uda, czy w ostatnim momencie coś stanie na naszej drodze... Spróbowaliśmy znaleźć program, który zepnie w klamrę zarówno postać Chopina, jak i obecną trudną sytuację. Nie mogło być inaczej: Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta, to przy dźwiękach Requiem swoją ostatnią, ziemską drogę z kościoła La Madelaine w kierunku cmentarza Père-Lachaise przebył nasz patron. Jak inaczej, jak nie dźwiękami Lacrimosy mogliśmy oddać hołd tym wszystkim, którym nie było dane dotrwać do końca czasu pandemii... 14 października dotarła do nas jeszcze jedna wiadomość, która dodała całemu przedsięwzięciu jeszcze większej wagi - do wieczności odszedł człowiek, który był z nami od początku działalności DTiFC i chyba niemal na każdym koncercie - p. Roman Płatek. Jeszcze w czerwcu spotkaliśmy się podczas koncertu Młodzi Zdolni, jeszcze we wrześniu rozmawialiśmy o koncercie jubileuszowym - p. Roman miał tam być... i wierzymy, że był! Dziękujemy, że był Pan z nami! Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą... /ks. Jan Twardowski/


W dniach 24-25 października 2021 roku, w Bistro Pestka we Wrocławiu odbył się Weekend z Chopinem. Podczas czterech koncertów zaprezentowali się przedstawiciele wrocławskich szkół muzycznych I stopnia. W kameralnych wnętrzach Pestki mogliśmy z zapałem śledzić wirtuozowską grę trębacza - Franciszka Kaczyńskiego, czy też popisy skrzypaczki - Diany Viktorii Cel. Zawsze z radością wracamy do wspomnieć z Pestki. Dziękujemy właścicielom - p. Małgosi i p. Dawidowi za ten cudowny czas spędzony podczas Weekendu z Chopinem. I zachęcamy do odwiedzenia tego niezwykłego lokalu! https://www.facebook.com/Pestka.bistro.wroclaw 


I dochodzimy do najważniejszego wydarzenia tego roku! II Festiwal Dni Hochbergowskie w Roztoce - podczas tego wydarzenia, którego dyrektorem artystycznym jest Kamil Piotr Grabowski wybrzmiało najznamienitsze dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta - Requiem d-moll KV 626. Podczas koncertu wystąpił Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej. Solistami byli: Agnieszka Węgrzynowska (sopran), Agata Ranz (alt), Tomasz Radziszewski (tenor) oraz Ilya Kavalchuk (bas), a w skład orkiestry weszli członkowie Kameralnej Orkiestry Kawalera de Saint George oraz przyjaciele Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadziła Anna Sipak. W ciągu tylko tego jednego dnia doświadczyliśmy tylu pięknych emocji a podziękowań nie ma końca!

Obiecaliśmy Wam, że ujawnimy rolę Mikołaja Ferenca - i ujawniamy! Ani chór, ani orkiestra, ani soliści nie dotarliby tak sprawnie do Roztoki gdyby nie Mikołaj za kierownicą autokaru! 

Szykujemy dla Was również retransmisję Koncertu - Premiera planowana jest na 6 marca 2022 roku - dokładnie 4 miesiące po Koncercie - może ktoś z Was chciałby zostać jej sponsorem? Szczegóły w zrzutce --> zakładka "Nagrody" ;-)


Przed nami ostatnia część podsumowań - premiera już niedługo!